ACHS vs. Brookville, Liberty 1.08.07 - 1/8/2008                
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brookville High School-VA  'A'                    1:59.68    2:03.13        
     1) Kemp K Pettyjohn FR             2) Collin M Conrad SR             
     3) Jason C Brame JR                4) Drew C Wilder SR               
  2 Amherst County High School-VA  'A'                2:16.82    2:29.24        
     1) John Allen SO                   2) Jonathon Hounsell SR           
     3) Aaron Crago FR                  4) Scott Bailey JR                
  3 Brookville High School-VA  'B'                         NT    2:31.77        
     1) Jeff Burns SR                   2) Jacob W Arthur SR              
     3) Daniel L Unruh FR               4) Justin M Mauzy JR              
  4 Liberty-VA  'A'                                        NT    2:34.11        
     1) Drew Padgett SR                 2) Bryan Allen SO                 
     3) Daniel Buttram FR               4) Davis Stanley FR               
  5 Amherst County High School-VA  'B'                     NT    2:37.86        
     1) Clifton Tomlin JR               2) Jeshua Hundt FR                
     3) Matt McGinn SR                  4) Adam Campbell FR               
 -- Amherst County High School-VA  'C'                     NT        XDQ        
     1) Tony Losado JR                  2) Wayne Donald JR                
     3) Carl Lundgren                   4) David Pritchett FR             
 
Event 2  Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brookville High School-VA  'A'                    2:11.52    2:18.87        
     1) Brittany N Dray JR              2) Morgan B Musgrove JR           
     3) Alissa L Williams JR            4) Danielle L Bradner JR          
  2 Liberty-VA  'A'                                        NT    2:30.18        
     1) Taylor Watts FR                 2) Liza Mackey SO                 
     3) Marissa Moneymaker SO           4) Ashlynn Buttram SO             
  3 Brookville High School-VA  'B'                         NT    2:43.13        
     1) Diamond A Price FR              2) Darien L Unruh FR              
     3) Brittany N Deacon JR            4) Rebecca C Drewry FR            
  4 Amherst County High School-VA  'B'                     NT    3:10.70        
     1) Ashley Tomlin FR                2) Joni McGinn FR                 
     3) Grace Tschetter SO              4) Tori Kendrick FR               
  5 Amherst County High School-VA  'A'                2:36.07    3:33.84        
     1) Lauren Brizendine SO            2) Tiffany Morcom FR              
     3) Emma Gibson JR                  4) Meagan Adams SO                
 -- Amherst County High School-VA  'C'                     NT   X3:42.91        
     1) Jessica Wade JR                 2) Lizzy Parker SO                
     3) Juli Petchule SO                4) Emily Goodin                   
 
Event 3  Boys 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collin M Conrad           SR BHS-VA               2:05.39    2:09.66        
  2 Eli White                 SR LHS-VA               2:23.60    2:26.35        
  3 Kyle K Cole               SR BHS-VA               2:31.15    2:33.89        
  4 John Allen                SO Lancers-VA                NT    3:15.72        
 -- Trey L Harding            FR BHS-VA                    NT   X2:42.71        
 -- Robert N Drewry           SR BHS-VA               2:41.08   X2:44.55        
 -- Chris Waters              SO Lancers-VA                NT   X2:51.05        
 -- Edward Donald             FR Lancers-VA                NT   X3:26.79        
 -- Michael Pierce            SO Lancers-VA                NT   X3:33.27        
 
Event 4  Girls 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany N Dray           JR BHS-VA               2:23.42    2:35.57        
  2 Stephanie M Bruce         JR BHS-VA               2:43.75    2:41.61        
  3 Ashlynn Buttram           SO LHS-VA                    NT    2:55.67        
  4 Brittany Bobbitt          JR LHS-VA               3:22.69    3:23.62        
  5 Tiffany Morcom            FR Lancers-VA           3:30.27    3:36.90        
  6 Grace Tschetter           SO Lancers-VA                NT    3:52.56        
 -- Jessica A Marston         JR BHS-VA               2:56.07   X2:51.14        
 -- Kelsey R Burton           SR BHS-VA               2:43.90   X2:58.65        
 -- Hannah Bell               JR Lancers-VA                NT   X4:16.71        
 
Event 5  Boys 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kemp K Pettyjohn          FR BHS-VA                    NT    2:22.96        
  2 Max A Perminov            JR BHS-VA                    NT    3:02.21        
  3 Daniel Buttram            FR LHS-VA               3:11.87    3:05.82        
  4 Matt McGinn               SR Lancers-VA           3:10.56    3:23.49        
  5 Jeshua Hundt              FR Lancers-VA                NT    3:49.55        
 -- Daniel L Unruh            FR BHS-VA                    NT   X3:08.02        
 -- David Pritchett           FR Lancers-VA                NT        XDQ        
 -- Justin Woodson            FR Lancers-VA                NT        XDQ        
 
Event 6  Girls 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alissa L Williams         JR BHS-VA               2:41.85    2:46.64        
  2 Taylor Watts              FR LHS-VA               3:00.97    3:00.27        
  3 Ginny M Mitchell          SO BHS-VA               3:09.14    3:02.58        
  4 Lauren Brizendine         SO Lancers-VA                NT    4:09.10        
  5 Emma Gibson               JR Lancers-VA           4:21.77    4:25.65        
 -- Kelsey Blanks             FR BHS-VA                    NT   X3:35.79        
 -- Kayla May                 FR Lancers-VA                NT   X4:17.03        
 -- Rachel Smith              SO LHS-VA               3:37.97         DQ        
 -- Lizzy Parker              SO Lancers-VA                NT        XDQ        
 
Event 7  Boys 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jason C Brame             JR BHS-VA                 26.17      25.81        
  2 Jay T Graham              JR BHS-VA                 29.38      29.11        
  3 Tyler Key                 SR LHS-VA                 29.56      29.60        
  4 Adam Campbell             FR Lancers-VA                NT      30.55        
  5 Scott Bailey              JR Lancers-VA             33.17      31.60        
  6 Bryan Allen               SO LHS-VA                 33.23      32.47        
 -- Drew C Wilder             SR BHS-VA                 29.78     X29.27        
 -- Jeff Burns                SR BHS-VA                 29.73     X29.54        
 -- Breck B Light             SR BHS-VA                 31.04     X30.90        
 -- Justin M Mauzy            JR BHS-VA                 32.57     X31.61        
 -- Clifton Tomlin            JR Lancers-VA             39.04     X34.10        
 -- Davis Stanley             FR LHS-VA                 37.43     X34.94        
 -- Derek A Wingfield         JR BHS-VA                 36.11     X34.96        
 -- Drew Padgett              SR LHS-VA                    NT     X35.35        
 -- Jacob W Arthur            SR BHS-VA                    NT     X36.70        
 -- Justin Woodson            FR Lancers-VA                NT     X54.18        
 
Event 8  Girls 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liza Mackey               SO LHS-VA                 31.21      31.57        
  2 Danielle L Bradner        JR BHS-VA                 31.04      31.58        
  3 Brittany N Deacon         JR BHS-VA                 33.20      32.76        
  4 Tori Kendrick             FR Lancers-VA                NT      40.75        
  5 Brittany Bobbitt          JR LHS-VA                 41.14      40.82        
  6 Emily Goodin                 Lancers-VA                NT      45.28        
 -- Lily B Phillips           JR BHS-VA                 33.74     X34.14        
 -- Chelsea Morehead          JR Lancers-VA             56.89     X46.81        
 -- Shannon Hendricks         JR Lancers-VA             51.19     X51.49        
 
Event 9  Boys 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jason C Brame             JR BHS-VA               1:01.36    1:01.26        
  2 Watts Burks               JR LHS-VA               1:08.99    1:10.98        
  3 Eli White                 SR LHS-VA               1:18.07    1:19.05        
  4 Daniel L Unruh            FR BHS-VA                    NT    1:31.01        
  5 Aaron Crago               FR Lancers-VA                NT    1:34.25        
 -- Tony Losado               JR Lancers-VA                NT         DQ        
 -- Wayne Donald              JR Lancers-VA                NT         DQ        
 
Event 10  Girls 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany N Dray           JR BHS-VA               1:14.38    1:18.43        
  2 Ginny M Mitchell          SO BHS-VA               1:32.59    1:27.72        
  3 Marissa Moneymaker        SO LHS-VA               1:27.60    1:30.68        
  4 Emma Gibson               JR Lancers-VA           2:15.22    2:19.93        
 -- Joni McGinn               FR Lancers-VA                NT   X2:20.30        
 -- Jessica Wade              JR Lancers-VA                NT   X2:30.04        
 -- Samantha McKinney         JR LHS-VA               1:43.53         DQ        
 -- Kayla May                 FR Lancers-VA                NT         DQ        
 
Event 11  Boys 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kemp K Pettyjohn          FR BHS-VA               1:00.00      58.75        
  2 Daniel Buttram            FR LHS-VA               1:09.26    1:10.65        
  3 Breck B Light             SR BHS-VA               1:11.63    1:14.64        
  3 Adam Campbell             FR Lancers-VA                NT    1:14.64        
  5 Scott Bailey              JR Lancers-VA           1:22.16    1:16.52        
  6 Tyler Key                 SR LHS-VA               1:06.45    1:16.63        
  7 Carl Lundgren                Lancers-VA                NT   x1:37.72        
 -- Chris Waters              SO Lancers-VA           1:16.91   X1:07.65        
 -- Justin M Mauzy            JR BHS-VA                    NT   X1:17.68        
 -- Derek A Wingfield         JR BHS-VA               1:41.63   X1:23.52        
 -- Edward Donald             FR Lancers-VA                NT   X1:31.35        
 
Event 12  Girls 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan B Musgrove         JR BHS-VA               1:07.55    1:08.86        
  2 Rachel Smith              SO LHS-VA               1:18.55    1:19.38        
  3 Ashlynn Buttram           SO LHS-VA               1:21.90    1:19.63        
  4 Jessica A Marston         JR BHS-VA               1:14.33    1:20.01        
  5 Tori Kendrick             FR Lancers-VA                NT    1:33.05        
  6 Joni McGinn               FR Lancers-VA                NT    1:43.32        
 -- Diamond A Price           FR BHS-VA                    NT   X1:28.13        
 -- Rebecca C Drewry          FR BHS-VA                    NT   X1:30.69        
 -- Darien L Unruh            FR BHS-VA                    NT   X1:32.24        
 -- Alex Connelly                Lancers-VA                NT   X1:49.73        
 -- Lizzy Parker              SO Lancers-VA                NT   X2:18.61        
 
Event 13  Boys 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 John Fisher               SR LHS-VA                    NT    5:04.03        
  2 Robert N Drewry           SR BHS-VA                    NT    5:51.62        
  3 Trey L Harding            FR BHS-VA                    NT    5:56.80        
  4 Aaron Crago               FR Lancers-VA                NT    6:02.80        
  5 Davis Stanley             FR LHS-VA                    NT    6:37.32        
  6 Jonathon Hounsell         SR Lancers-VA                NT    7:15.45        
 
Event 14  Girls 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily B Phillips           JR BHS-VA                    NT    5:34.19        
  2 Brittany N Deacon         JR BHS-VA                    NT    5:41.38        
  3 Marissa Moneymaker        SO LHS-VA                    NT    6:25.41        
  4 Tiffany Morcom            FR Lancers-VA                NT    8:10.98        
  5 Romona Thomas             SO LHS-VA                    NT    8:12.06        
 
Event 15  Boys 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brookville High School-VA  'A'                    1:50.32    1:47.43        
     1) Collin M Conrad SR              2) Jay T Graham JR                
     3) Kemp K Pettyjohn FR             4) Jason C Brame JR               
  2 Liberty-VA  'A'                                        NT    1:51.70        
     1) John Fisher SR                  2) Watts Burks JR                 
     3) Eli White SR                    4) Tyler Key SR                   
  3 Amherst County High School-VA  'A'                1:57.32    2:07.58        
     1) Scott Bailey JR                 2) Matt McGinn SR                 
     3) Adam Campbell FR                4) Aaron Crago FR                 
  4 Liberty-VA  'B'                                        NT    2:14.59        
     1) Bryan Allen SO                  2) Davis Stanley FR               
     3)                                 4) Daniel Buttram FR              
  5 Brookville High School-VA  'B'                         NT    2:18.81        
     1) Derek A Wingfield JR            2) Justin M Mauzy JR              
     3) Jacob W Arthur SR               4) Breck B Light SR               
  6 Amherst County High School-VA  'B'                     NT    2:26.15        
     1) John Allen SO                   2) Jonathon Hounsell SR           
     3) Jeshua Hundt FR                 4) Chris Waters SO                
 -- Amherst County High School-VA  'C'                     NT   X2:50.17        
     1) Carl Lundgren                   2) Edward Donald FR               
     3) Michael Pierce SO               4) Justin Woodson FR              
 
Event 16  Girls 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brookville High School-VA  'A'                    1:58.88    2:10.82        
     1) Brittany N Dray JR              2) Ginny M Mitchell SO            
     3) Stephanie M Bruce JR            4) Morgan B Musgrove JR           
  2 Liberty-VA  'A'                                        NT    2:13.22        
     1) Taylor Watts FR                 2) Liza Mackey SO                 
     3) Rachel Smith SO                 4) Ashlynn Buttram SO             
  3 Brookville High School-VA  'B'                         NT    2:32.06        
     1) Jessica A Marston JR            2) Darien L Unruh FR              
     3) Rebecca C Drewry FR             4) Lily B Phillips JR             
  4 Amherst County High School-VA  'B'                     NT    2:46.27        
     1) Tori Kendrick FR                2) Ashley Tomlin FR               
     3) Juli Petchule SO                4) Joni McGinn FR                 
  5 Liberty-VA  'B'                                        NT    2:48.19        
     1) Brittany Bobbitt JR             2) Samantha McKinney JR           
     3) Romona Thomas SO                4) Marissa Moneymaker SO          
  6 Amherst County High School-VA  'A'                2:15.12    3:01.59        
     1)                                 2) Grace Tschetter SO             
     3) Lauren Brizendine SO            4) Tiffany Morcom FR              
 -- Amherst County High School-VA  'C'                     NT   X3:07.47        
     1) Alex Connelly                   2) Emily Goodin                   
     3) Chelsea Morehead JR             4) Shannon Hendricks JR           
 
Event 17  Boys 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collin M Conrad           SR BHS-VA               1:08.14    1:08.65        
  2 John Fisher               SR LHS-VA               1:10.36    1:13.20        
  3 Drew C Wilder             SR BHS-VA               1:24.89    1:22.95        
  4 John Allen                SO Lancers-VA                NT    1:35.79        
  5 Drew Padgett              SR LHS-VA               1:39.31    1:36.70        
  6 Clifton Tomlin            JR Lancers-VA                NT    1:46.64        
 -- Jeff Burns                SR BHS-VA                    NT   X1:33.04        
 -- Wayne Donald              JR Lancers-VA                NT   X1:50.36        
 -- David Pritchett           FR Lancers-VA                NT   X1:51.65        
 
Event 18  Girls 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alissa L Williams         JR BHS-VA               1:10.73    1:15.94        
  2 Taylor Watts              FR LHS-VA               1:21.88    1:25.43        
  3 Danielle L Bradner        JR BHS-VA               1:30.54    1:28.83        
  4 Samantha McKinney         JR LHS-VA               1:21.30    1:41.01        
  5 Jessica Wade              JR Lancers-VA           2:01.18    1:53.93        
  6 Lauren Brizendine         SO Lancers-VA                NT    1:57.39        
 -- Kelsey Blanks             FR BHS-VA                    NT   X1:37.74        
 -- Kelsey R Burton           SR BHS-VA               1:43.66   X1:39.40        
 -- Diamond A Price           FR BHS-VA               1:37.94   X1:41.04        
 -- Chelsea Morehead          JR Lancers-VA           2:35.84   X2:28.84        
 -- Ashley Tomlin             FR Lancers-VA                NT        XDQ        
 
Event 19  Boys 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts Burks               JR LHS-VA               1:22.10    1:24.20        
  2 Max A Perminov            JR BHS-VA               1:28.44    1:27.41        
  3 Kyle K Cole               SR BHS-VA               1:37.86    1:29.12        
  4 Bryan Allen               SO LHS-VA               1:37.12    1:37.26        
  5 Jonathon Hounsell         SR Lancers-VA           1:35.39    1:38.46        
  6 Jeshua Hundt              FR Lancers-VA                NT    1:53.60        
 -- Jay T Graham              JR BHS-VA                    NT   X1:34.56        
 -- Tony Losado               JR Lancers-VA                NT   X1:53.81        
 -- Carl Lundgren                Lancers-VA                NT   X2:04.54        
 -- Jacob W Arthur            SR BHS-VA                    NT        XDQ        
 
Event 20  Girls 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan B Musgrove         JR BHS-VA               1:23.21    1:26.82        
  2 Stephanie M Bruce         JR BHS-VA               1:31.02    1:31.94        
  3 Liza Mackey               SO LHS-VA               1:31.27    1:32.80        
  4 Alex Connelly                Lancers-VA                NT    1:52.43        
  5 Juli Petchule             SO Lancers-VA                NT    1:56.38        
  6 Romona Thomas             SO LHS-VA               2:00.05    2:04.12        
 -- Darien L Unruh            FR BHS-VA               1:41.93   X1:47.88        
 -- Rebecca C Drewry          FR BHS-VA               1:55.78   X1:58.01        
 -- Hannah Bell               JR Lancers-VA           2:01.38   X2:12.56        
 -- Shannon Hendricks         JR Lancers-VA           3:01.06   X2:21.82        
 
Event 21  Boys 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liberty-VA  'A'                                        NT    4:21.51        
     1) Tyler Key SR                    2) Eli White SR                   
     3) Watts Burks JR                  4) John Fisher SR                 
  2 Brookville High School-VA  'A'                    4:11.82    4:47.71        
     1) Trey L Harding FR               2) Kyle K Cole SR                 
     3) Robert N Drewry SR              4) Drew C Wilder SR               
  3 Brookville High School-VA  'B'                         NT    4:52.87        
     1) Breck B Light SR                2) Daniel L Unruh FR              
     3) Max A Perminov JR               4) Jeff Burns SR                  
  4 Amherst County High School-VA  'A'                4:53.68    5:53.78        
     1) Clifton Tomlin JR               2) Chris Waters SO                
     3) Michael Pierce SO               4) David Pritchett FR             
  5 Amherst County High School-VA  'B'                     NT    6:45.44        
     1) Edward Donald FR                2) Wayne Donald JR                
     3) Justin Woodson FR               4) Tony Losado JR                 
 -- Amherst County High School-VA  'C'                     NT         DQ        
 
Event 22  Girls 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brookville High School-VA  'A'                    4:30.24    4:59.05        
     1) Ginny M Mitchell SO             2) Brittany N Deacon JR           
     3) Danielle L Bradner JR           4) Alissa L Williams JR           
  2 Brookville High School-VA  'B'                         NT    5:23.64        
     1) Lily B Phillips JR              2) Kelsey Blanks FR               
     3) Kelsey R Burton SR              4) Stephanie M Bruce JR           
  3 Liberty-VA  'A'                                        NT    6:20.94        
     1) Rachel Smith SO                 2) Samantha McKinney JR           
     3) Brittany Bobbitt JR             4) Romona Thomas SO               
  4 Amherst County High School-VA  'A'                5:21.50    6:39.01        
     1) Emily Goodin                    2) Juli Petchule SO               
     3) Jessica Wade JR                 4) Grace Tschetter SO             
  5 Amherst County High School-VA  'B'                     NT    8:03.84        
     1) Hannah Bell JR                  2) Alex Connelly                  
     3) Emma Gibson JR                  4) Lizzy Parker SO                
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Liberty                               4   1. Brookville High School                4