Licensed to Brookville High School      Hy-Tek's Meet Manager 5/4/2007 09:39 PM
                    All-Area Track & Field Meet - 5/4/2007                     
                                  Brookville                                   
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Williams, Deanna             Heritage                 12.99  
  2 Thompson, Marissa            Chatham                  13.00  
  3 Lewis, Candace               Brookville               13.11  
  4 Parker, Shelley              Brookville               13.22  
  5 Davis, Jasmine               Rustburg                 13.44  
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Williams, Deanna             Heritage                 26.37  
  2 Parker, Shelley              Brookville               26.43  
  3 Thompson, Marissa            Chatham                  27.11  
  4 Christian, Shamonica         Appomattox               27.38  
  5 Lewis, Candace               Brookville               27.85  
  6 Davis, Jasmine               Rustburg                 28.25  
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Smith, Kristin               Rustburg                 59.81  
  2 Wallace, Essie               Brookville             1:02.78  
  3 Davis, Candace               Amherst                1:05.81  
  4 Watts, Karina                Brookville             1:06.85  
 -- Wimbush, Amanda              Heritage                    NT  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sheffield, Jessie            EC Glass               2:19.71  
  2 Reeves, Janel                Brookville             2:24.56  
  3 Tate, Emma                   Rustburg               2:36.98  
  4 Heistenburg, Khym            Rustburg               2:43.40  
  5 Wendlant, Jackie             Amherst                2:47.11  
 -- Rapp, Laura                  Heritage                    NT  
 -- Wimbush, Amanda              Heritage                    NT  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rapp, Laura                  Heritage               5:03.88  
  2 Reeves, Janel                Brookville             5:16.99  
  3 Beauvais, Danielle           Chatham                5:30.99  
  4 Newman, Angela               Brookville             5:37.99  
  5 Wendlant, Jackie             Amherst                6:09.44  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Murphy, Sarah                Altavista             12:12.31  
  2 Newman, Angela               Brookville            12:25.24  
  3 Michael, Marina              Heritage              12:50.52  
  4 Hines, Alex                  Altavista             13:09.64  
  5 Wendt, Mary Ellen            Brookville            13:21.25  
 -- Goodrich, Evan               Rustburg                    NT  
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Witt, Sara                   Staunton River           16.22  
  2 Clark, Nicole                Amherst                  16.99  
  3 Heller, Brooke               Staunton River           17.00  
  4 Nunnaly, Retoya              Chatham                  18.66  
 -- Laprade, Latavia             Heritage                    NT  
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Witt, Sara                   Staunton River           48.59  
  2 Clark, Nicole                Amherst                  50.63  
  3 Morgan, Latawanna            Rustburg                 51.50  
 -- Heath, Ashley                Rustburg                    NT  
 -- Laprade, Latavia             Heritage                    NT  
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 EC Glass High School                                  50.89  
  2 Heritage High School                                  51.36  
  3 Amherst County High School                            51.89  
  4 Brookville High School                                52.25  
  5 Appomattox County High School                         52.93  
 -- Rustburg High School                                     NT  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Heritage High School                                4:09.03  
  2 Brookville High School                              4:19.61  
  3 Rustburg High School                                4:21.98  
  4 Amherst County High School                          4:24.21  
  5 Chatham High School                                 4:29.35  
  6 Staunton River High School                          4:41.63  
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Brookville High School                             10:25.14  
  2 Rustburg High School                               10:55.40  
  3 Heritage High School                               11:26.10  
  4 Amherst County High School                         11:47.65  
 
Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Heath, Ashley                Rustburg               5-00.00  
  2 Griffin, Naiya               Gretna                 4-10.00  
  3 Hubbard, Laceer              Amherst               J4-10.00  
 -- Baines, Sarah                Appomattox                  NH  
 -- Terry, Annie                 Appomattox                  NH  
 -- Smith, Kristin               Rustburg                    NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dziewicz, Jill               EC Glass               8-06.00  
  1 Clark, Nicole                Amherst                8-06.00  
  3 Craighill, Sally             EC Glass               8-00.00  
  3 Trinadad, Shiela             Appomattox             8-00.00  
 -- Parker, Shelley              Brookville                  NH  
 -- Ross, Shrhonda               EC Glass                    NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Harris, Ashley               Amherst               17-03.75  
  2 Smith, Kristin               Rustburg              16-05.00  
  3 Kyle, Shawna                 Amherst               16-03.50  
  4 Hubbard, Laceer              Amherst               16-02.00  
  5 Heller, Brooke               Staunton River        16-00.00  
  6 Wallace, Essie               Brookville            14-06.75  
 
Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Harris, Ashley               Amherst               35-10.25  
  2 Smith, Kristin               Rustburg              35-06.50  
  3 Heller, Brooke               Staunton River        34-10.75  
  4 Williams, Deanna             Heritage              33-08.50  
  5 Davis, Candace               Amherst               32-06.25  
 -- Laprade, Latavia             Heritage                    ND  
 
Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jones, Kimberly              Heritage              36-04.00  
  2 Womack, Kendra               Gretna               J36-04.00  
  3 Timmons, Susanna             EC Glass              36-00.50  
  4 Wilson, Kara                 Brookville            34-04.00  
  5 Jenkins, Amanda              Staunton River        27-08.00  
 -- Smith, Kristin               Rustburg                    ND  
 
Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Womack, Kendra               Gretna               101-10.25  
  2 Lemon, Mary Grace            EC Glass                 90-06  
  3 Timmons, Susanna             EC Glass                 89-11  
  4 Hubbard, Shantia             Amherst               86-01.25  
  5 Johnson, Bianca              Nelson County            83-03  
  6 Tucker, Jesse                Staunton River        77-06.50  
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Campbell, Britt              Liberty Christia         11.37  
  2 Oulds, Hugh                  Brookville               11.44  
  3 Polk, Darius                 Ves                      11.48  
  4 Cunningham, Geary            Staunton River           11.55  
  5 Callands, Alante             Heritage                 12.18  
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Calloway, Corey              Heritage                 22.85  
  2 Cunningham, Geary            Staunton River           23.23  
  3 Polk, Darius                 Ves                      23.42  
  4 Mason, Chad                  Brookville               24.26  
  5 Scott, Terrance              Liberty Christia         25.62  
 -- Oulds, Hugh                  Brookville                  NT  
 
Boys 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Calloway, Corey              Heritage                 50.35  
  2 Turner, Nathan               Brookville               53.52  
  3 Polk, Darius                 Ves                      56.12  
  4 Blair, John                  Ves                      57.46  
 -- Jarry, Jeremy                Brookville                  NT  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 King, Cameron                Brookville             2:03.16  
  2 Pellman, Dakota              Heritage               2:03.89  
  3 Paljug, Jason                Brookville             2:03.90  
  4 Reeves, William              Brookville             2:08.53  
  5 Lacy, Michael                Rustburg               2:08.63  
  6 Kennedy, Peter               Liberty Christia       2:13.95  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Reeves, William              Brookville             4:30.60  
  2 Arthur, Jacob                Brookville             4:33.14  
  3 Smith, Zachary               Forest                 4:35.48  
  4 Riggler, Andrew              Altavista              4:38.51  
  5 Lacy, Michael                Rustburg               4:40.66  
  6 Pritchett, Jacob             Amherst                4:47.88  
  7 Morris, Josh                 Liberty Christia       4:49.46  
 -- Brown, Jeremiah              Liberty Christia            NT  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Riggler, Andrew              Altavista             10:07.08  
  2 Weston, Griffin              Brookville            10:16.54  
  3 Wilson, Jake                 Brookville            10:37.56  
  4 Arthur, Jacob                Brookville            10:40.66  
  5 Reynolds, Carson             Amherst               10:58.34  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nixon, Ethan                 Brookville               14.81  
  2 Mann, Devin                  William Campbell         15.58  
  3 Tannian, Michael             Brookville               15.99  
  4 Watkins, Trae                Ves                      16.34  
  5 McGee, Bernard               Chatham                  17.01  
 -- Sandidge, Lucas              Ves                         NT  
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mann, Devin                  William Campbell         41.06  
  2 Nixon, Ethan                 Brookville               41.08  
  3 Sweet, Matt                  Amherst                  41.56  
  4 Bell, James                  Staunton River           43.38  
  5 Sandidge, Lucas              Ves                      44.60  
 -- McGee, Bernard               Chatham                     NT  
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 EC Glass High School                                  44.15  
  2 Brookville High School                                44.65  
  3 Appomattox County High School                         45.12  
  4 Amherst County High School                            45.99  
  5 Staunton River High School                            48.32  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Amherst County High School                          3:32.28  
  2 Heritage High School                                3:32.81  
  3 Staunton River High School                          3:53.86  
 -- Rustburg High School                                     NT  
 -- Brookville High School                                   DQ  
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Brookville High School                              8:36.33  
  2 Amherst County High School                          8:46.99  
  3 Staunton River High School                          9:52.66  
 -- Virginia Episcopal School                                NT  
 
Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rose, Josh                   EC Glass               6-02.00  
  2 Nixon, Ethan                 Brookville            J6-02.00  
  3 Watkins, Trae                Ves                    5-10.00  
  3 Morris, John                 Liberty Christia       5-10.00  
  5 Bell, James                  Staunton River        J5-10.00  
  6 Wenzel, Michael              Appomattox             5-08.00  
 
Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Inge, Daniel                 EC Glass              15-00.00  
  2 Bell, James                  Staunton River        13-00.00  
  3 Epperson, Andrew             Brookville            12-06.00  
  4 Mullen, Joshua               EC Glass              11-00.00  
  5 Wombwell, Burke              EC Glass              10-06.00  
 -- Mitchell, Michael            Heritage                    NH  
 -- Broda, Kyle                  Brookville                  NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nixon, Ethan                 Brookville            22-02.00  
  2 Polk, Darius                 Ves                   21-07.00  
  3 Calloway, Corey              Heritage              21-04.50  
  4 Watkins, Trae                Ves                   20-08.00  
  5 Hobson, James                EC Glass              20-06.00  
  6 Gibson, Rodney               Amherst               20-03.50  
  7 Mitchell, Michael            Heritage              20-00.00  
 
Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nixon, Ethan                 Brookville            44-07.00  
  2 Chambers, Michael            Appomattox            43-09.00  
  3 Morgan, Will                 Appomattox            43-06.00  
  4 Watkins, Trae                Ves                   42-07.50  
  5 Lacy, Ronnie                 Appomattox            42-07.00  
  6 Polk, Darius                 Ves                   41-10.00  
  7 Mitchell, Michael            Heritage              40-07.00  
  8 Cabell, Chris                Amherst               39-11.50  
 
Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kuster, Erik                 Liberty               54-02.00  
  2 Copeland, Markus             EC Glass              46-10.50  
  3 Ferguson, Markeit            Heritage              45-03.50  
  4 Gray, Charles                Staunton River        44-07.00  
  5 Sandidge, Lucas              Ves                   43-03.50  
  6 Rixey, Charles               Appomattox            40-10.50  
 -- Jackson, Ryan                Brookville                  ND  
 
Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kuster, Erik                 Liberty                 161-03  
  2 Howard, Jimmy                Brookville              140-07  
  3 Latham, Tim                  EC Glass                139-08  
  4 Gray, Charles                Staunton River          120-01  
  5 Copeland, Markus             EC Glass                119-02  
  6 Latham, Spencer              EC Glass             105-06.25  
 -- Jackson, Ryan                Brookville                  ND